Następca prawny nie zaoszczędzi na opodatkowaniu
Wydatki poniesione na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla nie są kosztem pośrednim w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na skutek procesów konsolidacyjnych spółka przejęła elektrociepłownię w drodze połączenia przez przejęcie. Stała się tym samym jej sukcesorem prawnym i podatkowym. Jednocześnie, na skutek sukcesji stała się stroną umowy z 2011 roku na dostawę i odbiór mediów energetycznych, paliw gazowych oraz pozostałych produktów, będącą podstawą do sprzedaży innej firmie uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rzecz elektrociepłowni. W grudniu 2014 roku nastąpił podział spółki przez wydzielenie. Zarówno majątek wydzielony ze spółki, jak i pozostający po podziale stanowił zorganizowane części przedsiębiorstwa. Umowa z 2011 roku została wskazana w planie podziału jako przypisana do wydzielonego majątku spółki, w związku z czym prawa i obowiązki z tej umowy przeszły na nią w ramach sukcesji podziałowej. Dostawa uprawnień do emisji CO2 nastąpiła już po podziale (w kwietniu 2015 roku). W kwietniu 2015 r. spółka umorzyła nabyte uprawnienia do emisji CO2 jako podmiot zobowiązany w rozumieniu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Umorzenie to związane było z emisją sprzed podziału spółki.
Podatniczka zapytała czy będzie uprawniona do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta